Wyjątkowi rodzice: Dorota Czaja

Wyjątkowi rodzice: Dorota Czaja

Jest Pani mamą dwójki chłopaków (6 lat i 1 rok), a do tego realizuje się Pani zawodowo.  Jak osiągnąć balans, by obie te przestrzenie życia dobrze funkcjonowały?

Dorota Czaja: Logistyka przy dwójce dzieci wygląda już nieco inaczej niż przy jednym dziecku. Faktycznie staramy się wszystko zaplanować od A do Z, ale czasem nasze plany pozostają tylko w naszych głowach, a w rzeczywistości wszystko wygląda inaczej. Bez pomocy męża, rodziny nie udałoby mi się tego połączyć, dlatego jeśli mamy taką możliwość, to zaufajmy, bo Tata, czy Dziadkowie zajmują się naszymi dziećmi tak samo dobrze.

 

Jakie są blaski podwójnego macierzyństwa? I  czy towarzyszą im również jakieś cienie?

Dorota Czaja: Miłość do dzieci się mnoży, więc tej miłości w domu jest po prostu teraz jeszcze więcej. Odkąd jest z nami Antoś to nie mogę się nadziwić dojrzałości Leosia. Jest wspaniałym, opiekuńczym i bardzo odpowiedzialnym - pomimo młodego wieku - bratem.

Myśląc o jakichkolwiek cieniach podwójnego macierzyństwa to myślę tylko o tym, że zawsze wyczulona jestem na to, aby Leoś nie słyszał za dużo „zaraz, bo Antoś śpi, zrobimy to później, bo teraz musimy zostać z Antosiem w domu, bądźmy teraz cicho, bo Antoś zasnął”. Na razie wychodzi nam to całkiem dobrze, ale wymaga to sporo pracy.

 

Mamy przyjemność uczestniczyć w aranżacji pokoju Pani synów – proszę opowiedzieć o koncepcji na to wnętrze.

Dorota Czaja: Lubię prostotę i funkcjonalność. Pokoje chłopców nie są duże, wiec musimy patrzeć na to, aby każde miejsce było zagospodarowane. Podstawowe meble mają nadać fundament, a dodatki maja być po prostu estetycznym wykończeniem. 

Kocha Pani podróże, czy one również inspirują do aranżacji wnętrz? Jak?

Dorota Czaja: Faktycznie podróże uwielbiam i mam nadzieję, że swoją pasję zaszczepię u dzieci. Leoś już uwielbia podróżować. Zarówno po Polsce jak i za granicą. Jestem absolutnie uzależniona od robienia zdjęć i jeśli jestem w pięknych miejscach z ciekawą architekturą to zatrzymuję sobie te ucztę dla oka na kliszy, ale...na ile ja to wnoszę w nasze mieszkanie? Może zacznę coś wykorzystywać, jak zamienimy na większe.

Zawsze pytamy o rady dla innych mam, wsparcie. Co na podstawie własnych doświadczeń – aktywnej mamy, aktorki, tancerki, influencerki – może Pani podpowiedzieć młodym mamom, które również chciałby się realizować w kilku rolach kobiecych?

Dorota Czaja: Nie chciałabym tu doradzać, bo każda z nas jest inna i każda ma inne dziecko, ale myślę, że trzeba pamiętać o tym, że jeżeli czujemy się przemęczone, choćby natłokiem spraw i obowiązków, to zróbmy coś dla siebie. Dzidziusia zostawmy Tatusiowi, a my po prostu odpocznijmy. Staram się pamiętać o tych mądrych słowach: „szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko”. Wszystko jesteśmy w stanie połączyć, jeżeli zaufamy naszym bliskim, którzy będą zajmować się naszymi pociechami tak samo dobrze jak my.